دزدی در روز تاریک

پیش‌تر در مصاحبه‌یی گفته بودم "امکان ندارد ما شاعران مستقل با شاعران حکومتی زیر یک سقف جمع شویم" و اشاراتی چند داشتم به این نکته که آن‌ها می‌خواهند ما را به نفع خودشان مصادره کنند که البته پر واضح است که این امتیازی برای آن‌ها محسوب می‌شود.
از دعوت پی در پی شاعران مستقل برای شرکت در جشنواره‌های رنگارنگ حکومتی تا تماس‌های مکرر برای شرکت در رادیو و تلویزیونی که خود تریبون دستگاه قدرتمند سانسور حکومت است.

حتا اخیرن از سر حقارت دست به کارهایی می‌زنند و دهان به اراجیفی می‌گشایند که ما را وادار به پاسخ‌گویی کنند. تو گویی این هم برایشان فضیلتی محسوب می‌شود.

باری! به تازه‌گی شاعری حکومتی که بزرگترین افتخار خود را شرکت در شب‌های شعر بیت رهبری می‌داند کتابی را با انتشارات سروش صدا و سیما منتشر کرده به نام "نشر اکاذیب"! گویا مجموعه‌یی از اشعار طنز ایشان است. اما طنز قضیه این‌جاست که "نشر اکاذیب" اورجینال، کتاب رضا شنطیا ست که در شهریور 86 یعنی 8 سال پیش توسط نشر پاریس منتشر شده است.

نشر اکاذیب

حال سه فرض متصور می‌شوم:

الف: یا این بابا تازه شاعر شده و کتاب‌های پیش از خودش را نخوانده و قبل از نام‌گذاری مجموعه‌اش نیز به خود زحمت یک جست‌و‌جوی ساده در گوگل را نداده که ببیند آیا قبلن کتابی با این عنوان منتشر شده است یا خیر؟!

ب: یا جنابش کهنه کار است و کتاب مرا همان هشت سال پیش تهیه کرده و خوانده و از اسمش خوشش آمده و گذاشته روی فرزند نامشروع خودش...

ج: و یا قضیه خیلی پیچیده‌تر و هوش‌مندانه تر از این‌هاست و این شگرد هم در راستای پروژه‌ی همگرایی شاعران حکومتی‌ست که از همه‌ی امکانات مالی و تبلیغاتی نیز برخوردار اند.

در هر سه صورت، بنده این حق را دارم که از ایشان شکایت کنم؛ اما به کجا؟

و دریغ و درد که حتا شکایت من نیز به دستگاه بی‌عدالتی و سانسور آن‌ها مشروعیت می‌بخشد.

شرمم می‌آید که در جواب دوستان عزیزم که مرا تشویق به نوشتن این مطلب کردند اذعان کنم به این موضوع که همین چند خط ساده نیز مایه‌ی مسرت این شعرای جیره مواجب بگیر است. اما گو باش.

زیاده جسارت است.

رضا شنطیا

 

/ 1 نظر / 65 بازدید