بوی خون خسروان آید همی...

کافه زوریخ

 

جهان ما

             به دو چیز زنده است

اولی شاعر

و دومی شاعر

و شما

          هر دو را کشته اید

اول: خسرو گلسرخی را

دوم: خسرو گلسرخی را...

 

 

                                           رضا براهنی

  

 

golesorkh.jpg?uniq=-c9i6wq

 

 

 

 سپیده دم فردا با بوی خون خسرو گلسرخی و کرامت الله دانشیان فرا خواهد رسید. سی و سه سال است که سپیده دم بیست و نهم بهمن ماه، بوی خون خسروان آید همی....

چندی پیش تلویزیون جمهوری اسلامی در یک حرکت غافلگیر کننده صحنه هایی از دفاعیات خسرو گلسرخی را پخش کرد و موجب حیرت همگان شد. این تصاویر سی و دو سال پیش نیز از تلویزیون شاه پخش شده بود اما به طور کامل و بدون سانسور!

البته تلویزیون رژیم گذشته با پخش دادگاه گلسرخی و همرزمانش سعی کرد تا به مردم یا به خودشان بقبولانند که مخالفان رژیم گروههای چپ هستند نه مبارزان مذهبی. اما پخش بخشهایی از دفاعیات گلسرخی از تلویزیون جمهوری اسلامی سعی در قبولاندن چه چیزی دارد؟

بدون شک مبارزات خسرو گلسرخی و دفاعیات او در بیدادگاه شاه برگهای زرین یا بهتر است بگویم خونینی از تاریخ ایران است که متاسفانه هر حزب و جناح بسته به گرایشهای فکری خود سعی در قاب کردن این برگهای خونین بر دیوار افتخارات خود هستند. اما ای دریغ که فقط برگها را مچاله می کنند.

امروز تاریخ را اگر چه قوم غالب می نویسد اما هرگز نمی شود به مدت طولانی آن را تحریف و یا تحذیف کرد.

گروههای چپ، قسمتهای مذهبی دفاعیات گلسرخی را حذف می کنند و گروههای مذهبی، قسمتهای مارکسیستی دفاعیات وی را.

بگذرم!

اینک متن کامل دفاعیات خسرو گلسرخی را تقدیم می کنم:

 

 

 

 golesorkhi.jpg?uniq=-c9i2pi

 

این سوگوار سبز بهار 

این جامه سیاه معلق را 

چگونه پیوندیست

با سرزمین من؟

آن کس که سوگوار کـــرد خاک مـــرا

آیا شکست

در رفت و آمد حمل اینهمه تاراج؟

 

این سرزمین من چه بی‌دریغ بود

که سایه مطبوع خویش را 

بر شانه‌های ذوالاکتاف پهن کـــرد 

و باغ‌ها میان عطش سوخت 

و از شانه‌ها طناب گذر کـــرد

این سرزمین من چه بی‌دریغ بـــود

ثقل زمین کجاست 

من در کجای جهان ایستاده‌ام

با باری ز فریاد‌های خفته و خونین 

ای سرزمین من!

من در کجای جهان ایستاده‌ام؟

ان الحیاه عقیده الجهاد. سخنم را با گفته‌ای از مولا حسین، شهید بزرگ خلق‌های خاورمیانه آغاز می‌کنم. من که یک مارکسیست لنینیست هستم، برای نخستین بار عدالت اجتماعی را در مکتب اسلام جستم و آنگاه به سوسیالیسم رسیدم.

من در این دادگاه برای جانم چانه نمی‌زنم، و حتی برای عمرم. من قطره‌ای ناچیز از عظمت و حرمان خلق‌های مبارز ایران هستم. خلقی که مزدک‌ها و مازیارها و بابک‌ها، یعقوب لیث‌ها، ستار‌خان‌ها و حیدر عموغلی‌ها، پسیان‌ها و میرزاکوچک‌ها، ارانی‌ها و روزبه‌ها و وارطان‌ها را داشته است. آری من برای جانم چانه نمی‌زنم، چرا که فرزند خلقی مبارز و دلاور هستم.

از اسلام سخنم را آغاز کردم. اسلام حقیقی در ایران همواره دین خود را به جنبش‌های رهایی‌بخش ایران پرداخته است. سید عبداله بهبهانی‌ها، شیخ محمد خیابانی‌ها، نمودار صادق این جنبش‌ها هستند. و امروز نیز اسلام حقیقی دین خود را به جنبش‌های آزادی‌بخش ملی ایران ادا می‌کند. هنگامی که مارکس می گوید: «در یک جامعه طبقاتی، ثروت در سویی انباشته می‌شود و فقر و گرسنگی و فلاکت در سوی دیگر، در حالی که مولد ثروت طبقه محروم است» و مولا علی می‌گوید: «قصری بر پا نمی‌شود، مگر آنکه هزاران نفر فقیر گردند»، نزدیکی‌های بسیاری وجود دارد. چنین است که می‌توان در تاریخ، از مولا علی به عنوان نخستین سوسیالیست جهان نام برد و نیز از سلمان فارسی‌ها و ابوذر غفاری‌ها. زندگی مولا حسین نمودار زندگی اکنونی ماست که جان بر کف، برای خلق‌های محروم میهن خود در این دادگاه محاکمه می‌شویم. او در اقلیت بود و یزید، بارگاه، قشون، حکومت، قدرت داشت. او ایستاد و شهید شد. هر چند یزید گوشه‌ای از تاریخ را اشغال کرد، ولی آنچه که در تداوم تاریخ تکرار شد، راه مولا حسین و پایداری او بود، نه حکومت یزید. آنچه را خلق‌ها تکرار کردند و می‌کنند، راه مولا حسین است. بدین گونه است که در یک جامعه مارکسیستی، اسلام حقیقی به عنوان یک روبنا قابل توجیه است و ما نیز چنین اسلامی را، اسلام حسینی را و اسلام مولا علی را تأیید می‌کنیم.

اتهام سیاسی در ایران نیازمند اسناد و مدارک نیست. خود من نمونه صادق این گونه متهم سیاسی در ایران هستم. در فروردین ماه، چنانکه در کیفرخواست آمده، به اتهام تشکیل یک گروه کمونیستی که حتی یک کتاب نخوانده است، دستگیر می شوم. تحت شکنجه قرار می‌گیرم {در اینجا یک نفرمی‌گوید: «دروغه»} و خون ادرار می‌کنم. بعد مرا به زندان دیگری منتقل می‌کنند. آنگاه هفت ماه بعد دوباره تحت بازجویی قرار می‌گیرم که توطئه کرده‌ام. دو سال پیش حرف زده‌ام و اینک به عنوان توطئه‌گر در این دادگاه محاکمه می‌شوم. اتهام سیاسی در ایران، این است.

زندان های ایران پر است از جوانان و جوان‌هایی که به اتهام اندیشیدن و فکرکردن و کتاب خواندن، توقیف و شکنجه و زندانی می‌شوند. آقای رییس دادگاه! همین دادگاه‌های شما آنها را محکوم به زندان می‌کنند. آنان وقتی که به زندان می‌روند و برمی‌گردند، دیگر کتاب را کنار می‌گذارند. مسلسل به دست می‌گیرند. باید دنبال علل اساسی گشت. معلول‌ها فقط ما را وادار به گلایه می‌کنند. چنین است که آنچه ما در اطراف خود می‌بینیم، فقط گلایه است.

در ایران، انسان را به خاطر داشتن فکر و اندیشیدن محاکمه می‌کنند. چنانگه گفتم، من از خلقم جدا نیستم ولی نمونه صادق آن هستم. این نوع برخورد با یک جوان، کسی که اندیشه می کند، یادآور انگیزیسیون و تفتیش عقاید قرون وسطایی است.

یک سازمان عریض بوروکراسی تحت عنوان «فرهنگ و هنر» وجود دارد که تنها یک بخش آن فعال است و آن بخش سانسور است که به نام «اداره نگارش» خوانده می‌شود. هر کتابی قبل از انتشار به سانسور سپرده می‌شود در حالیکه در هیچ کجای دنیا چنین رسمی نیست. و بدینگونه است که فرهنگ مومیایی شده که برخاسته از روابط تولیدی بورژوازی کمپرادور در ایران است، در جامعه مستقر گردیده است و کتاب و اندیشه مترقی و پویا را با سانسور شدید خود خفه می‌کند. ولی آیا با تمام این اعمالی که صورت می‌گیرد، با تمام این خفقان، می‌توان جلوی این اندیشه را گرفت؟ آیا شما در تاریخ چنین نموداری دارید؟ خلق قهرمان ویتنام نمودار صادق آن است. پیکار می‌کند و می‌جنگد و پوزه تمدن ب – 52 آمریکا را بر زمین می‌مالد.

در ایران ما با ترور افکار و عقاید روبرو هستیم. در ایران، حتی به زبان‌های بالنده خلق‌های ما، مثل خلق‌های بلوچ، ترک و کرد اجازه انتشار به زبان اصلی را نمی‌دهند، چرا که واضح است آنچه که باید به خلق‌های ایران تحمیل گردد، همانا فرهنگ سوغاتی امپریالیسم آمریکا که در دستگاه حاکمه ایران بسته‌بندی می‌شود، می‌باشد.

توطئه‌های امپریالیسم هر روز به گونه‌ای ظاهر می‌شود. اگر شما در زمانی که نیروهای آزادی‌بخش الجزایر مبارزه می‌کردند، آن زمان را در نظر بگیرید، خلق الجزایر با دشمن خود رودررو بود. یعنی سرباز، افسر و گشتی‌های فرانسوی را می‌دید و می‌دانست دشمن این است. ولی در کشورهایی مانند ایران، دشمن مرئی نیست، بلکه فی‌المثل در لباس احمد آقای آژان دشمن را فرو می‌کنند که خلق نداند دشمنش کیست.

در اینجا آقای دادستان، اشاره‌ای به رفرم اصلاحات ارضی کردند و دهقان‌ها و خان‌ها. که ما می‌خواهیم بیاییم و به جای دهقان‌ها، بار دیگر خان‌ها را بگذاریم. این یک اصل بدیهی و بسیار ساده تکامل اجتماعی‌ست که نظام‌ها غیر قابل برگشتند. یعنی هنگامی که برده‌داری دورانش تمام می‌شود، هنگامی که فئودالیسم به سر می‌رسد، نظام بورژوازی در می‌رسد. اصلاحات ارضی در ایران، تنها کاری که کرده، راهگشایی برای مصرفی کردن جامعه و آب کردن اضافه تولید بنجل امپریالیسم است. در گذشته اگر دهقان تنها با خان طرف بود، حالا با چند خان طرف است: شرکت‌های زراعی، شرکت‌های تعاونی. امپریالیسم در جوامعی مثل ایران، برای این که جلودار انقلاب توده‌ای بشود، ناگزیر است که به رفرم‌هایی دست بزند.

آقای رئیس دادگاه! کدام شرافتمندی است که در گوشه کنار تهران، مثل نظام‌آباد، مثل پل امامزاده معصوم، مثل میدان شوش، مثل دروازه غار، برود و با کسانی که یک دستمال زیر سر دارند، صحبت کند و بپرسد شما از کجا آمده‌اید؟ چه می‌کنید؟ می‌گویند «ما فرار کرده‌ایم». می‌گویند «ما فرار کرده‌ایم». از چه؟ «از قرضی که داشتیم. نمی‌توانستیم بپردازیم.»

اصلاحات ارضی درست است که قشر خرده مالک را به وجود آورد، ولی در سیر حرکت طبقاتی، این ماندنی نیست. خرده‌مالکی که با ماموران دولتی می‌سازد، نزدیک‌تر است، ثروتمندتر است، آرام آرام خرده‌مالک‌های دیگر را می‌خورد. در نتیجه ما نمی‌توانیم بگوییم که فئودالیسم در ایران از بین رفته. درست است که شیوه تولید دگرگون شده مقداری، اما از بین نرفته. مگر همان فئودال‌ها نیستند که اکنون دارند بر ما حکومت می‌کنند؟ همان فئودال‌های سابق هستند. حالا برای امپریالیسم دلالی می‌کنند، بورژوا کمپرادور. شرکت‌های سهامی زراعی و شرکت‌های تعاونی که بیشتر به خاطر مکانیزه کردن ایران به کار گرفته شده، تا کدخداها . . .

رئیس دادگاه: «از شما خواهش می‌کنم از خودتان دفاع کنید.»

خسرو گلسرخی: «من دارم از خلقم دفاع می کنم . . .»

رئیس دادگاه: «شما، به عنوان آخرین دفاع، از خودتون دفاع بکنید و چیزی هم از من نپرسید. به عنوان آخرین دفاع اخطار شد که مطالبی، آنچه به نفع خودتان می‌دانید، در مورد اتهام بفرمایید.»

خسرو گلسرخی: «من به نفع خودم هیچی ندارم بگویم. من فقط به نفع خلقم حرف می‌زنم. اگر این آزادی وجود ندارد که من حرف بزنم، می‌توانم بنشینم و می‌نشینم . . .»

رئیس دادگاه: «شما همون قدر آزادی دارید که از خودتون (گلسرخی: «من می‌نشینم . . .») به عنوان آخرین دفاع، دفاع کنید.»

خسرو گلسرخی: «من می‌نشینم. من صحبت نمی‌کنم.»

رئیس دادگاه: «بفرمایید.»

********************

امروز تولد آقام هدایت است. شما را دعوت می کنم به یک کافه....

/ 19 نظر / 427 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوستان امير خالقی

احتمالن امير خالقی به بيمارستان شيراز منتقل می شود... این سپیده دم منحوس همه جا روشن و هنوز امير خوابيده است.

مهدی مرادی

رضا شنطيای عزيز از دقت نظرت در باره ی ادبیات وطنی علی عبدالرضایی و سرقتی دیگر سپاسگذارم و اينکه نام و نام خانوادگی من را به تمامی آوردی.ناتمام نيستيم.چشم شناسايی گشوده است و شاخک منتقد برق می زند.کافی نيست؟ادامه می دهيم.از ديگران نيز دعوت می کنم اين نوشته را بخوانم.برای من هم شعر و اصالت شاعر مهم است نه اين که با سگ به جلسات شعر پايتخت برود.بدرود و سلام.

مهدی مرادی

و تازه دوست من رضا شنطيا مقاله ای از باوند پور در نگاه نو خوانده بودم که اکنون بعضی از سايت های ادبی به بازچاپ آن اقدام ورزيده اند پس وظيفه ی من است اگر چيزی را می بينم به جامعه ی ادبی گوشزد کنم چرا که اين آقا حتی شعر هايش را از روی دست ديگران نوشته است.ضمنا کسی اگر از بريتانيکا به فرض چيزی بر می دارد نبايد بگويد؟کتاب مقدادی را بخوان تا ببينی که با فرهنگ انگليسی فارسی سليمان حييم تفاوت های فاحش دارد!چرا بر بديهيات بتنيم؟چو دزدی با چراغ آيد گزيده تر برد کالا.عبدالرضايی هم هرچه هست به حق اش می رسد.خواجات يکبار اين آقا را با کلی فيس و افاده آورد اهواز کسی هم تحويلش نگرفت.يادم می آيد ماهان محمد زاده در خانه ی هنر اهواز فتيله پيچش کرد.رضا بختياری نامی هم چند تا فحش تحويلش داد.من با دومی موافق نبودم.بچه های اهواز شايد يادشان باشد.از اين آدم ها بسيار آمد و رفت.می توانيم باز هم با هم حرف بزنيم.

سلام رضای شيطان

فحاشی به علی عبدالرضايی بددهن آن هم در اهواز!؟ می شنوم و باور نمی کنم!!! اون عبدالرضايی را که من می شناسم می تواند برود در بورکينافاسو هم درباره ی اين زبان بدون آنکه کلمه ای از آن را بداند سخنرانی کند ماهان محمدزاده هم که نامش در قوطی هيچ عطاری نيست که چه عرض کنم میشل فوکو هم که باشد...

انجمن داستان نویسی بافت

جلسه نقد و بررسی میرا اثر کریستوفر فرانک با ترجمه لیلی گلستان پنج شنبه ساعت 15:30 1385/12/3 انجمن داستان نویسی بافت

مهدی مرادی

من فقط يار تنهايی های خودم هستم و بس.

مهدی مرادی

ضمنا می بينی که عبدالرضايی کلی سينه چاک داره که...نسل ما را درياب

رامين کيانی

سلام رضا. خوبی پسر؟ شنيده ام که توی نتورک خيلی موفق بوده ای. دست ما رو هم بگير. وقتی شنيدم که مجموعه ات جهانی شده خيلی خوشحال شدم. به خانومم گفتم اين پسره هر چی که بخواد اينقدر گير می ده تا بهش برسه. باز هم تبريک می گم.

هاشم کرونی

سلام. شما را به كلاس نقاشي زير سايه ي بارووووون دعوت مي كنم. لطفن بياييد و ببينيد...