شاعرانِ هشت

شعر و عشق و آزادی

آه اگر آزادی سرودی می خواند...

در خبرها آمده که آقای محمود شکرایه کاریکاتوریست اراکی (ببخشید، استان حضرت امام)به خاطر کشیدن یک کاریکاتور از آقای احمد لطفی آشتیانی به 25 ضربه شلاق محکوم شده است!

کاریکاتور احمد لطفی آشتیانی

وقتی این کاریکاتور را دیدم واقعن شوکه شدم؛ چرا که تناسبی بین عمل مجرمانه! و مجازات مزبور ندیدم و این خود بخش کاریکاتور قانون کشور ماست که به قول رئیس جمهور قانونی و مردمی و محبوب و دکتر واقعی جناب آقای احمدی نژاد، آزادی در آن در حدّ مطلق است!

اما وقتی به کاریکاتور بالا خوب دقت کردم هیچ دلیلی برای ناراحتی آقای آشتیانی ندیدم؛ شاید ایشان دلشان از جای دیگری پر بوده و باکشان از جای دیگری می سوخته؛ وگرنه باید به دلایل زیر کاریکاتوریست بخت برگشته را تشویق هم می کرد!

اول این که کاریکاتوریست عزیز ما دست نماینده ی سابق شهر خود تقدیر نامه داده که این جای بسی قدردانی ست!

دوم اینکه به ایشان پیراهن شماره ی 10 را عطا کرده که بزرگترین بازیکنان جهان از پله گرفته تا مسی و دایی افتخار پوشیدن این شماره را داشته اند.

سوم این که ایشان را لایق بازوبند کاپیتانی دانسته که البته باید تشویق ویژه ای برای این کاریکاتوریست لحاظ کرد.

چهارم این که در حالی که این روزها همه برای گرفتن انواع پست ها دنبال عکس با شورت ورزشی هستند آقای آشتیانی به لطف این هنرمند، یک شبه به مدرک! انکار ناپذیری دست پیدا کردند.

.............................

حال به این فکر کنید که چرا باید جواب این همه لطف، سلطان محمود وار 25 ضربه تازیانه باشد؟!

هر کس نداند شجاعادل فردوسی پور می داند که حتمن این کاریکاتور، ایشان را یاد ناکامی تاریخی شان در انتقال تیم فوتبال نفت تهران به اراک انداخته است. و در این راه طبق معمول یکی باید جور بکشد و آن هم از بد حادثه آقای محمود شکرایه است!

...........................

اما من هم به نوبه ی خود فرصت را غنیمت شمردم و تفننی کاریکاتوری از ایشان برای شما آماده کردم. کم و کسر آن را به چند تازیانه ببخشید:

اثر رضا شنطیا

  
نویسنده : رضا شنطیا ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱